בית חב"ד ברקת שלי

רח’ התאנה ברקת

א-ה 10.00-13.00

תמיד זמינים עבורכם גם בטלפון

כשר לפסח

מקרר, תנור, כיריים, שיש, כיור, סירים, סכו"ם והרשימה עוד ארוכה • מה צריך 'הגעלה' ומה צריך 'ליבון'? • מה אפשר להכשיר ומה לא?

מאחר שהחמץ אסור אפילו ב"משהו" לכן רצוי מאוד שלא להשתמש בפסח בכלים המיועדים לכל ימות השנה ולהקצות כלים מיוחדים לפסח. היות ואין הדבר בהישג ידם של רבים, ובפרט בכל הקשור למכשירי ואביזרי המטבח הגדולים, יש אפשרות להכשיר את הכלים לפסח וזאת על פי הכלל שמסרו בידינו חכמים : "כבולעו כך פולטו", באותה דרך בה החמץ נספג ונבלע בכלים כך הוא אמור לצאת ולהפלט מהם. מלבד הניקוי היסודי אנו משתמשים בעיקר בפעולות הבאות :

ליבון באש לאותם כלים שבאו במגע ישיר עם האש, כגון שיפוד.

הגעלה > במים רותחים לכלי מתכות שמשתמשים בהם למאכלים חמים, כגון סירי בישול או סכו"ם. לצורך ההכשרה יש לנקות את הכלי היטב ולא להשתמש בו 24 שעות לפני כן. בזמן ההגעלה יש להמתין עד שהמים יעלו בועות, גם לאחר הכנסת הכלי לסיר ההגעלה, ולוודא שהכלי שוקע כולו במים.

לפניכם מספר הוראות להכשרת כלים ואביזרים במטבח. חשוב להדגיש כי דיני הכשרת הכלים לפסח הם רבים, ולעיתים אף סבוכים, ולכן בכל מקרה יש לשאול את הרב המקומי ואין להסתפק במה שכתבנו.

הכיור > בקערות חרסינה אין מועילה ההגעלה ולכן יש לנקות היטב מחמץ הנראה לעין ולשים קערה פנימית נוספת מפח, עץ או פלסטיק. קערות מנירוסטה ניתן להכשיר ע"י שפיכת מים חמים על ברזל או אבן מלובנת (על הכיור להיות יבש 24 שעות לפני ההכשרה).

השיש > ניתן להגעילו במים רותחים ואבן מלובנת אך בגלל ריבוי הסדקים שבו עדיף לנקות אותו היטב ולצפות אותו בנייר כסף
עבה. יש המעדיפים חומר מבודד כמו עץ וכד'.

כיריים של גז וחשמל > יש להכשיר את כל חלקיהם בנפרד. את החצובות, שהסירים מונחים עליהם בעת הבישול, יש ללבן היטב ועדיף להחליפן בחדשות. את ה"שלד" של הכיריים יש לנקות ולהגעיל, אם אינו עשוי מאמייל, ואחר כך לכסות בציפוי פח מיוחד
לפסח. את המבעריס, שמהם יוצאת האש, יש לנקות היטב בחורים ולהדליק במשך כשעה, כדי שכל החמץ שנשפך עליהם ישרף. את הטס התחתון, שמקבל לתוכו את שנשפך מהסירים, יש להגעיל ואת כפתורי ההפעלה יש לנקות היטב. נוהגים לצפות אותם בנייר כסף.

תנור אפיה > מאוד רצוי לא להשתמש בו בפסח בגלל הקושי בהכשרתו. בשעת צורך גדול יש לפנות לקבלת הוראות מדויקות לרב המקומי.

מקרר וארונות מטבח (חוץ מאלה שאנו מוכרים לגוי) > יש לנקות היטב מכל חמץ הנראה לעין ואת המדפים והמגירות לכסות בנייר חדש.

שולחן אוכל > אם מניחים עליו גם סירים חמים יש לערות עילו מים רותחים מלבד הניקוי ולצפותו בנייר כסף, קרש וכד'.

כלים חדשים > סירים חדשים מאלומיניום, נירוסטה ושאר מתכות, צריכים הגעלה אף לשימוש בכל השנה וזאת משום שמורחים עליהם שומן איסור כדי שיבריקו.

כלים שאי אפשר להכשירם > כל הכלים שמשתמשים בהם לעשיית עוגות, טוסטר, מחבת טפלון, כלי פלסטיק שיש בהם חריצים או שאינם עמידים בהגעלה במים רותחים – אי אפשר להכשירם לפסח.

מערכת האתר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

השאירו תגובה