בית חב"ד ברקת שלי

רח’ התאנה ברקת

א-ה 10.00-13.00

תמיד זמינים עבורכם גם בטלפון

התחלה חדשה

החופשה הנראית לנו כדבר מיוחד ומקור להנאות בלתי נדלות עלולה למעשה להוציא את הילדים מתחושת שווי המשקל שהם כה זקוקים לה.

עתה עם סיומה של עונת החגים, עונה בה היו נתונים כל מעיינינו לשלמותם של כל הדברים עליהם היינו מופקדים, החל מן התפוח בדבש וכלה בעלי הסכך. לכל זמן ועת וכמבוגרים המופקדים על המערכת הביתית היה העול מונח לפתחינו וגם לו היינו מעוניינים בלקיחת פסק זמן בסדר גודל זה או אחר הרי שאנו היינו ממשיכים לשמש ככתובת לכל דבר ועניין בתחומי הממלכה שלנו.

עתה משתמו להם כל ימי החגים. והסדרים שבים לתקנם, זוהי גם העת הראויה לתת את הדעת על תופעה מבורכת הראויה למקום של כבוד בכל בית.

שלא כגלגל הסובב לו מכוח האינרציה, אנו בני האדם זקוקים להטענה מחודשת של המצברים הטמונים בכוחות הנפש שלנו. מצברים אלה נטענים על ידי הפעלת חיישנים באופן הנכון והמחושב ביותר.

כשהאדם מתנתב בנתיב ארוך ומייגע ללא כל סוף או מטרה הנראים לעין, הרי שיכולותיו למשוך בכוחות רעננים לכל אורך הדרך לא תמיד תהיה שווה. בחלקי דרך מסויימים הוא יחל לחוש בעייפות במינונים גוברים והולכים עד שהעגלה תחל לקרטע ובהמשך הבלתי נמנע, היא אף תחדל מלנוע לחלוטין.

מנוע ההתחדשות, הוא הכוח המניע את האדם לכל אורך שדרת חייו. ההתחדשות כמוה כמנת דם רענן בכלי הדם שלנו. ברגע שאנו חשים משב רוח רענן, לפתע נעשה המשא קל וכוחנו שוב במותנינו להמשיך ולשאת בעול.

כך בדיוק הם הילדים, הם מצפים תמיד מאיתנו לחדשנות ולגיוונים. כן גם להם יש צורך מתמיד בחמצן טרי. ימי החגים על אף החופשה הנלווית להם, הם למעשה זמן לחוץ וצפוף עד מאוד. כל הריצות אחר סדר היום הצפוף, הצורך לבצע עוד מטלות מגוונות אשר אינן מצויות בסדר היום הרגיל. כך שכל ה"חופשה" הנראית לנו כדבר מיוחד ומקור להנאות בלתי נדלות משמשת למעשה לפעמים גם כמקור בלתי אכזב למטלות שלפעמים אף עלולות להוציא את הילדים מתחושת שווי המשקל שהם כה זקוקים לה.

עתה, עם ההתחלה מבראשית, חובתנו להכניס את אווירת ההתחלה מבראשית אף אל כל התנהלותנו בחיי היום יום ובכלל זאת אף בקשר השוטף שלנו עם ילדנו, קשר זה אשר יהיה רווי בתחושה הבראשיתית יביא לתוצאות מבורכות בכל תחומי החיים ובפרט בתחום החינוכי.

עוד חשוב לזכור כי הגיוון הינו תבלין חיוני להתנהלות היום יומית בכל תחומי החיים, לא רק בחינוך, אלא גם בניהול נכון של התא המשפחתי, חשוב להכניס תמיד גיוונים ולעולם לא להישאר בנקודת ההתחלה ולסמוך על טעמה הטוב של ההתחלה ההיא שהייתה לפני שנים רבות.

נלמד מלימוד התורה הקדושה, לא לחינם נמשלה התורה למים שאין להם סוף, מים שאין להם שיעור. ובכל שנה, בשמחת תורה, אנו מתחילים מחדש את התורה הקדושה, אולם לעולם אין אנו עומדים במקום אחד. תמיד אנו זורמים קדימה, תמיד לעבר מדרגה בה טרם היינו עד עתה. כך גם בחיי היום יום שלנו, כל התחדשות ורענון הרי הם כדם חדש במערכת, דבר המשפיע לא רק על בני הזוג מנהלי התא המשפחתי, אלא מקרין ישירות על כלל רובדי התא המשפחתי.

כך שלהתחיל מבראשית זו לא רק סיסמא, זהו המפתח להצלחה בפועל.


יצחק ריבקין

יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך'. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך

מערכת האתר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

השאירו תגובה