בית חב"ד ברקת שלי

רח’ התאנה ברקת

א-ה 10.00-13.00

תמיד זמינים עבורכם גם בטלפון

כוחות מלמעלה

מצוות מסוימות הקשות לביצוע באופן בלתי רגיל, פירוש הדבר הוא רק שלאותו אדם הוענקו כוחות לא רגילים להתגבר אפילו על קשיים לא רגילים. לפיכך, בניתוח הסופי, זה במידה רבה עניין של הרצון האישי והנחישות של האדם • הרבי כותב

ב"ה

כ"א בתמוז, תשמ"ו

מרת…
רחביה, ירושלים

ברכה ושלום:

הנני לאשר את קבלת מכתבך מיום ה-11 ביולי. כפי שנתבקשתי, אזכור אותך בתפילה למילוי משאלות לבבך לטובה.

ביחס למה שאת כותבת אודות הקושי שלך לקבל את סמכות הרבנים בחיים היומיומיים ובהתנהגות היומיומית שלך, זה מפתיע למדי. שכן, אם לשפוט על פי מה שאת כותבת, יש להניח שאת בוודאי יודעת שהסמכות של רב איננה משהו בעל אופי של זכות מיוחדת אישית, אלא היא נובעת מהמחויבות שלו להעביר את מה שהשם ציווה בתורתו, שנקראת תורת חיים, מכיוון שהיא ספר החוקים שניתן מאת השם להתנהגות היהודית בחיים היומיומיים. לכל אדם מן השורה יש את האפשרות ללכת ישירות אל המקורות, בתנאי שיש לו, או לה, את הרקע והיכולת ללמוד ולהבין את כל הספרות הרבנית וכך להיות משוכנעים שזהו הפירוש האמיתי של "הסמכות של הרבנים". במלים אחרות, הסמכות של הרבנים היא בעצם הסמכות של השם, אשר הוענקה לרבנים מכוח העובדה שהם הקדישו את כל חייהם ללימוד התורה ולחיים בהתאם להוראותיה באופן קפדני.

מהאמור למעלה נובעת התשובה גם לנקודה הבאה במכתבך, בקשר לכך שאת מוצאת קושי לשמור מגבלות מסוימות. אין בתורה שום דבר שדורש מיהודי לנתק ולבודד את עצמו לחלוטין מהעולם הסובב אותו; אבל בוודאי ישנם דברים שמותר ליהודי לעשותם ודברים שאסור ליהודי לעשותם. יחד עם זאת, אדם צריך לזכור שמכיוון שהשם נתן מצוות אלה, השכל הישר והפשוט מחייב שמכיוון שהשם מכיר את הכוחות של הברואים שלו, הוא לא היה כופה על יהודי שום דבר שהוא בלתי אפשרי לביצוע על ידי בן-אדם. במלים אחרות, לכל יהודי, ללא יוצא מן הכלל, יש את היכולת לחיות על פי הרצון של השם כפי שהוא מוסבר באופן מדויק בתורה. בעצם, אם אדם כן מוצא שמצוות מסוימות הן קשות לביצוע באופן בלתי רגיל, פירוש הדבר הוא רק שלאותו אדם הוענקו כוחות לא רגילים להתגבר אפילו על קשיים לא רגילים. לפיכך, בניתוח הסופי, זה במידה רבה עניין של הרצון האישי והנחישות של האדם.

במקרה שלך, יש לך את היתרון של חיים בארץ שמוכרת כארץ הקודש על ידי כל אומות העולם, ואשר עליה קובעת התורה ש"תמיד עיני ה' אלוקיך בה, מרשית השנה ועד אחרית שנה", כך שעצם האווירה של ארץ הקודש מעניקה זכות מיוחדת ללכת בדרך התורה הקדושה, שכוללת, כמובן, את הכלל הגדול בתורה, "ואהבת לרעך כמוך", לנצל את ההשפעה הטובה שלך על ידי דוגמה חיה ועל ידי דברים היוצאים מן הלב, אשר נכנסים אל הלב ובסופו של דבר מביאים תועלת.

ביחס לברכה לילדים, את בטח יודעת שאף-על-פי שיש לקיים את מצוות השם לשמן, הן גם הצינורות והכלים שבאמצעותם השם שולח את ברכותיו בכל המצטרך, הן בגשמיות והן ברוחניות. וכך, כל מצוה קשורה לברכה אלוקית מסוימת, והברכה לילדים קשורה לנאמנות קפדנית לדינים ולמנהגים של טהרת המשפחה. ומכיוון שייתכן שבמשך הזמן לא שמו לב לכמה פרטים, רצוי לחזור על ההלכות והמנהגים הללו מזמן לזמן, כדי לוודא ששום פרט לא יישכח מכאן ולהבא.

ייתן השם שתהיינה לך בשורות טובות לדווח עליהן בכל האמור למעלה.

בברכה,

[חתימת יד קדשו של הרבי]

מערכת האתר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

השאירו תגובה